Fotografia studyjna


Fotografia studyjna daje naprawdę dużo możliwości. W studio możemy wykonać zarówno zdjęcia portretowe jak i zdjęcia typu fashion, beauty, wizerunkowe, produktowe, ciążowe. I wymieniać tak można jeszcze długo i długo. Nie możemy się więc ograniczać, tylko działać! Jeśli ktoś dopiero zaczyna zabawę z fotografią studyjną to może jednak się trochę pogubić.

 

beauty dish                               grid

 

Na rynku dostępnych jest sporo różnych modyfikatorów światła, które używane są w studio fotograficznym i każdym z nich możemy to światło inaczej modelować. Jednymi z nich są parasolki. Tutaj wyróżniamy parasolki dyfuzyjne jak i odbijające. Te pierwsze sprawdzają się bardziej w przypadku zdjęć plenerowych, uzyskamy dzięki nim „miękkie” i rozproszone światło. Do studia fotograficznego zalecamy parasolki nietransparentne.  Dzięki temu, że są one wewnątrz wyłożone nieprzepuszczalnym materiałem odbijającym światło, uzyskamy bardziej skupione i wzmocnione światło, niż w przypadku parasolek dyfuzyjnych.

 

okta                                                                     25 45 26

 

Kolejnymi ważnymi modyfikatorami są softboxy. Jest ich sporo rodzajów. W zależności od oczekiwanego przez nas efektu wybierzemy softbox kwadratowy, prostokątny, strip, oktę bądź może nawet i terabox. Softboxy są podstawą wyposażenia każdego studia fotograficznego.  Dzięki nim uzyskamy wyjątkowe, „miękkie” światło. Jeśli zastosujemy softbox wraz z  gridem, możemy uzyskać światło bardziej ukierunkowane. Kolejnymi modyfikatorami są czasze. I tutaj znajdziemy sporo różnych rozwiązań. Czasze różnią się bowiem wielkością, szerokością oraz kątem nachylenia ścianek. Służą one do uzyskania skontrastowanego światła. Najbardziej zaś skoncentrowany strumień światła uzyskamy stosując strumienicę.

strip

My najbardziej lubimy beautydish’e. Uzyskane światło jest między „miękkim” a kontrastowanym – idealne do zdjęć typu beauty. Tak naprawdę, im częściej będziecie wykonywać zdjęcia w studio, tym szybciej będziemy mogli dopiero określić, co najbardziej Wam odpowiada i który z dostępnych modyfikatorów światła spełnia Wasze oczekiwania. Tak więc… aparaty w dłoń!:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − sześć =